Opublikowano

Jak dobrać frez do materiału?

pilnik mocowanie

Zacznijmy od podstaw: dobór odpowiedniego kształtu i rozmiaru oraz typu freza do obróbki metalu zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj metalu, kształt obrabianej powierzchni, prędkość obrotowa, głębokość skrawania ale i dostęp do miejsca obróbki. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych zasad, które mogą pomóc w doborze kształtu freza z węglika spiekanego do metalu:

 1. Rodzaj metalu:
  • Frezy z węglika spiekanego nadają się do większości używanych w przemyśle metali
  • W przypadku twardych metali, takich jak stal nierdzewna czy stopowe, zalecane są frezy o wyższej twardości, pokryte specjalna powłoką lub o specjalnym nacięciu, np STEEL CUT lub Alloy Specific
 2. Geometria ostrza:
  • Frezy z ostrzami o większym kącie skrawania są bardziej odporne na ścieranie, co jest istotne przy obróbce twardych metali. Poza pilnikami do aluminium, wszystkie maja ujemny kąt skrawania.
  • Dla większej precyzji i gładkości obrabianych powierzchni zalecane są frezy o mniejszych kątach skrawania.
 3. Rodzaj obróbki:
  • Frezy płaskie nadają się do wycinania, frezy kuliste do obróbki powierzchni sferycznych, a frezy walcowe do obróbki płaskich powierzchni.
  • Frezy z ostrzami spiralnymi mogą być efektywne przy usuwaniu wiórów.
 4. Prędkość obrotowa i posuw:
  • Optymalne wartości prędkości obrotowej i posuwu zależą od rodzaju metalu i rodzaju freza. Przy zbyt niskich prędkościach może wystąpić zadzieranie, a przy zbyt wysokich – zużycie narzędzia.
 5. Chłodzenie:
  • W przypadku obróbki metalu zalecane jest stosowanie chłodziw do chłodzenia narzędzia i obrabianego obszaru, co może poprawić trwałość narzędzia i jakość obróbki.
 6. Długość freza:
  • Długość freza powinna być dostosowana do głębokości obróbki. Zbyt długi frez może ugiąć się lub złamać przy zbyt dużej głębokości skrawania. Przy frezach wydłużonych maksymalna dopuszczalna prędkość to 15.000 obrotów na minutę
 7. Materiał narzędzia:
  • Popularne materiały to węglik spiekany, ceramika spiekana, HSS (High-Speed Steel) czy też narzędzia z powłoką , które są odporne na zużycie.

Skorzystaj z naszego filtra, dostępnego w sekcji SGS Pro

Przy doborze freza warto również zwrócić uwagę na zalecenia producenta narzędzi oraz parametry napędu (np prędkość obrotową szlifierki) . Ostateczny wybór będzie zależał od konkretnej sytuacji i wymagań danego zadania obróbczego.

tabela doboru pilnika

A jak powstają frezy trzpieniowe- zapraszamy na wirtualna wycieczkę do Irlandii, SGS Pro od ATA Group Cavan zaprasza: